Home Kiezen Brug over de tong

Brug over de tong bij de caviaEen brug van de 1e kiezen van de onderkaak over de tong

Als de kiezen van de cavia niet voldoende op elkaar afslijten kunnen er haken op de kiezen of beter te lange kiezen van de onderkaak ontstaan. Deze kunnen zo groot worden dat ze over de tong heen groeien, we noemen dit een brug over de tong.

Door de brug over de tong wordt de tongbeweging belemmerd en de cavia kan niet goed meer eten.

De cavia kan dan alleen nog maar zacht voer eten, want kan hooi of ander hard eten niet goed vermalen.


Symptomen van haken op de kiezen ....
- vermageren
- wel aandacht in eten maar vervolgens niet willen eten
- eet alleen zacht voer => eet geen hooi of caviavoer
- vormt proppen voer in de mond, kan het eten niet wegkrijgen

Oorzaken van een brug over de tong ....
Er werd altijd gedacht (zie literatuur) dat de kiesverlenging ontstaat doordat er verkeerde voeding wordt gegeven. Hierdoor blijven de kiezen groeien en door de te lange kiezen wordt de onderkaak naar voren gedrukt, de bek wordt opengedrukt en de snijtanden slijten niet meer op elkaar. Hierdoor worden ook de kaakspieren opgerekt. Een soort cascade of domino effect.

Naar ons idee is niet het soort voer de oorzaak maar:

1. Vitamine C tekort: Indien de symmetrische brug van kiezen over de tong aanwezig is.
=> links en rechts gelijk qua vorm en lenngte.

Door vitamine C tekort kunnen er pijnlijke kaakgewrichten ontstaan en kaakspier problemen. De onderkaak wordt dan niet sterk genoeg naar voren en achter bewogen, omdat de kaakgewrichten pijn doen. Ook wordt de onderkaak niet hard genoeg naar de bovenkaak getrokken, omdat er een spieraantasting is. Er ontstaan dan haken op of een brugvorming van de voorste kiezen van de onderkaak.  Lees verder over vitamine C tekort ....

2, Ten gevolge van kaakgewrichtsproblemen: asymmetrische brug van kiezen over de tong.
=> Links en rechts niet gelijk qua vorm en lengte, er kunnen zlefs vleugels aan de kiezen ontstaan.

Door een overrekking van de kaakgewricht ligamenten kan er een scheve of asymmetrische afslijting van de kiezen ontstaan.

Vitamine C tekort voorbeeld:
Cavia Tuffie had een vitamine C tekort en was sterk vermagerd en kwijlde veel ....

Een cavia met een brug over de tong

Een cavia met een brug over de tong heeft een natte kin en is sterk vermagerd

Aan de tanden zie je al dat er een probleem met de kiezen is ....
Aan de tanden kun je zien of er een kiesprobleem is: kijk naar de tandlengte en de tandslijtage.
Ook kan je dierenarts in de mond van de cavia naar de kiezen kijken.

GEBRUIK NOOIT ZONDER VERDOVING EEN BEKSPERDER ! lees verder over de bekinspectie ...

Verdoving ....
Om de brug van de kiezen te verwijderen moet de cavia eerst onder verdoving worden gebracht. De cavia mond wordt door wangsperders open gehouden
Een cavia is zonder verdoving niet te behandelen:
  1. De bek van de cavia erg nauw, waardoor je bij de wakkere cavia slecht zicht hebt op de kiezen.
  2. De cavia kan zich zo sterk verzetten tegen de behandeling dat een kaakgewricht beschadigd kan worden.

Omdat we een lage dosering gebruiken is het narcose risico klein en vergelijkbaar met die bij de hond of kat. Met een pijnstiller beginnen we al voor dat de behandeling begint.

De behandeling ....
Als de cavia verdoofd is wordt het bekje met wangspreiders zodanig open gehouden dat we optimaal zicht hebben op de kiezen. Vervolgens kunnen de kiezen ingekort worden.

We hebben diverse modellen boren met een beschermhuls om de kiezen kort te slijpenWe gebruiken kniptangen en een speciale tandarts low speed boor die de kiezen kort slijpt. Met de boor slijpen we de kiezen zo dicht mogelijk op het tandslijmvlies weg en in een fysiologische stand van 30 graden op elkaar.

Het is van belang dat het slijmvlies van de bek goed beschermd wordt. Om de boor zit een beschermhuls die voorkomt dat het slijmvlies kapot getrokken wordt door de boor.

Nadat de kiezen kort geslepen zijn, zijn ze echt kort: zie hieronder.

Kiezen zijn kort geslepen

Het is belangrijk om te weten dat de brug terug kan komen, soms al na enkele weken of maanden. Dit betekent dat bij sommige cavia's de behandeling regelmatig herhaald dient te worden, zeker als er nu nog nagelaten wordt om de juiste dosering vitamine C te geven. ook geven we pijnstiller, een anabool steroide injectie en dwangvoeding.

Nabehandeling ....

Zorg dat de cavia blijft eten , inden de cavia niet uit zichzelf eet dan moet het worden gedwangvoederd. Geef ook een pijnstiller (Metacam ®). Zorg ook dat er vitamine C wordt gegeven. Geef elke dag een tablet van 50 - 60 mg per dag.Een masker wordt gebruikt om de onderkaak tegen de bovenkaak aan te drukken

Om de kaakspieren te herstellen en daardoor de afslijting van de kiezen te herstellen moet er een hulp aan de kaakspieren worden gegeven. In Canada is er een soort masker dat door de cavia hiervoor een groot deel van de dag gedragen moet worden, de chin sling.

Het is van neopreen en heeft als functie de onderkaak tegen de bovenkaak getrokken wordt. Lees verder over de chin sling ....

In plaats van de chin sling gebruiken wij een anabool steroid injectie ....

Wij gebruiken een injectie met een anabool steroid, dit heeft naar ons idee dezelfde werking als het mondmasker of de chinsling.

Hoe vaak moet deze behandeling worden herhaald ....

We zullen de cavia in het begin elke maand terug laten komen, meestal is er 2 - 3x een behandeling nodig.

 

Voorkom kiesproblemen:

geef elke dag een tablet vitamine C